Европска унија можда је на прагу нове кризе, с обзиром на то да је Европска комисија одлучила да покрене прекршајни поступак против Мађарске, Пољске и Чешке због тога што одбијају да приме избеглице.
Овакав потез Европске комисије уследио је пошто су се Пољска и Мађарска оглушиле о захтеве ЕУ и рок који им је постављен — да до јуна почну са прихватом избеглица како би се растеретиле Италија и Грчка или ће у супротном уследити санкције.
Александар Митић, директор Центра за стратешке алтернативе и добар познавалац прилика у Чешкој, за Спутњик каже да је последња претња Европске комисије изазвала врло оштре реакције и критике у земљама Вишеградске четворке.
„У Чешкој је чак дошло до солидарности опозиције са властима око овог питања, а влада је објавила да ће остати непоколебљива у свом ставу противљења квотама. Проблем је у томе што су Чешка, Словачка и Мађарска пре две године биле надгласане приликом одлуке ЕУ о размештању азиланата. Такође, претходна пољска влада је гласала за ту одлуку, али је нова пољска влада против квота. Дакле, земље Вишеградске четворке се од почетка противе одлукама Уније о збрињавању азиланата јер верују да су те мере не само неефикасне већ и опасне. Оне наглашавају да је много важније спречити миграцију него спроводити политику квота, за коју верују да само поспешује даље миграције“, објашњава Митић.
Уколико се, каже Митић, оствари претња Европске комисије о покретању прекршајног поступка против ових земаља, случај би могао да преузме Европски суд правде у Луксембургу, а тренутне процене су да би он могао да потраје минимум годину дана, ако не и више година.
Иначе, Мађарска и Словачка на Европском суду правде оспоравају квоте ЕУ за мигранте, тврдећи да је таква расподела међу државама-чланицама незаконита, док је Чешка пре десет дана и званично обуставила пријем избеглица из европског механизма релокације, пошто је од националне квоте од 2.961 избеглица из кампова у Грчкој и Италији примила свега 12.
Спутњик, 14.06.2017.